تحصیل در چین

 

 

 

تحصیل در چین در یک نگاه

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 • پایتخت چین: پکن(Beijing)

 • زبان تحصیل: انگلیسی – چینی

 • مدت تحصیل مقطع کارشناسی در چین: ۴ سال

 • مدت تحصیل کارشناسی ارشد در چین: ۲ سال

 • مدت تحصیل دکتری در چین: ۳ تا ۵ سال

 • مدت تحصیل پزشکی در چین: 5 تا 6 سال

 • مدت تحصیل دندانپزشکی در چین: 5 تا 6 سال

 • مدت تحصیل داروسازی در چین:  ۵ سال

هزینه تحصیل در چین 2021:

 • دورۀ کارشناسی: ۱۰,۰۰۰ تا ۴۱,۰۰۰ یوان در سال

 • دورۀ کارشناسی ارشد : ۲۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ یوان در سال

 • دورۀ دکتری: ۱۱,۰۰۰ تا ۵۱,۰۰۰ یوان در سال

 

تحصیل در چین 

چین کشوری در شرق آسیاست که با نام رسمی جمهوری خلق چین شناخته می‌شود. این کشور با جمعیت بیش از ۱٬۳ میلیارد نفر، پر جمعیت‌ترین کشور دنیاست. کشور چین به دلیل تاریخ و فرهنگ غنی آن یکی از محبوب‌ترین کشورها از نظر دانشجویان بین‌المللی است و در سال ۲۰۱۲، بیش از ۳۲۰،۰۰۰ دانش‌آموز از بیش از ۱۸۰ کشورجهان برای تحصیل به چین آمدند.

مزایای تحصیل در چین

 • در مقایسه با کشورهای آمریکایی، اروپایی و حتی آسیایی نظیر هند، مالزی و… هزینۀ زندگی و تحصیل در چین بسیار مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر است.

 • شهریۀ مناسب: هزینۀ شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌های چین سالانه بین ۳۰۰۰تا ۶۰۰۰ دلار آمریکاست.

 • هزینه‌‌‌‌‌‌های کم زندگی: هزینه زندگیِ یک فرد در چین می‌تواند ماهیانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار آمریکا باشد.

 • تحصیل در دانشگاه‌‌‌‌‌‌های چین که وزارتخانه‌های علوم و بهداشت تأیید می‌کنند.

 • تحصیل در دانشگاه‌های با رتبۀ بین‌المللی بسیار مناسب : در رتبه‌بندی معتبر مؤسسۀ QS، تعداد دانشگاه‌‌‌‌‌های با رتبۀ زیرِ ۳۰۰ چین بسیار زیاد است. برای مثال دانشگاه فودان رتبۀ ۴۲، دانشگاه جیاتونگ رتبۀ ۶۲ و دانشگاه تونگجی رتبۀ ۳۰۰ جهانی و……..

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

 • حتی بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید، ‌می‌توانید در اکثر دانشگاه‌‌‌‌‌های شانگهای به زبان انگلیسی درس بخوانید ولی باید سعی کنید در حد آیلتس ۵.۵ آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

 • امکان استفاده از معافیت تحصیلی: چون در دانشگاه‌های چین به‌ صورت مستقیم پذیرش می‌شوید می‌توانید از معافیت تحصیلی بهره ببرید.

 • فرصت طلایی برای علاقمندان به بیزنس (Business) و آشنایی با مارکت‌ها: از آنجایی که اقتصاد چین به‌سرعت در حال توسعه است و می‌تواند محل کاری جذاب، برای دانشجویانی باشد که به دنبال کسب تجربۀ کار در خارج از کشور هستند؛ با تحصیل رشتۀMBA در چین می‌توانید با اصول کسب و کار و برنامه‌‌‌‌‌های کاربردی در زمینۀ تجارت و اقتصاد آشنا شوید و با هزینه‌ای مناسب در کشوری مدرن و پیشرفته، که دومین قدرت اقتصادی جهان لقب گرفته است، به تحصیل و زندگی بپردازید و آیندۀ کاری خود را تضمین کنید.

 

آیا می‌دانید:

 

 • زبان تدریس در دانشگاه‌‌‌‌‌های معتبر چین، انگلیسی است و این خود یکی از مهم‌ترین دلایل برای دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی به‌ویژه ایرانی برای انتخاب چین به‌عنوان کشور مقصد برای تحصیل است.

 • هزینۀ تحصیل پزشکی در چین حدود ۷۰% ارزان‌تر از تحصیل رشته‌ای مشابه در آمریکاست.

 • وزارت بهداشت کشورمان، رشتۀ پزشکیِ دانشگاه‌‌‌‌‌های چین را تأیید می‌کند واعتبار بالایی هم برای آن قائل است.

 • کشورهایی مثل آمریکا و انگلستان و همچنین سازمان جهانی بهداشت هم مدارک صادرشده از دانشگاه‌‌‌‌‌های پزشکی معتبر چین را می‌پذیرند.

 • سازمان توسعۀ همکاری‌‌‌‌‌های اقتصادی اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۴۰، اقتصاد چین ۷۷% بزرگ‌تر از اقتصاد آمریکا خواهد بود.

 • براساس رتبه‌بندی دانشگاه‌‌‌‌‌های آسیا در سال ۲۰۱۸ در نشریۀ تحصیلات عالی تایمز (Times Higher Education) دانشگاه‌‌‌‌‌‌های چین مقصد جذابی برای دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی معرفی شده‌اند.

 • در ۳۰ سال گذشته، چین از لحاظ اقتصادی سریع‌ترین رشد را در جهان داشته است، برای علاقمندان به بیزینس تحصیل در چین گزینه بسیار خوبی برای رشد اقتصادی، مالی و کاری است.

 • به نقل از مؤسسۀ QS در سال ۲۰۱۸، چین با داشتن ۲۲ دانشگاه در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا، رتبۀ سوم را در زمینۀ استخدام فارغ‌التحصیلان کسب کرده است.

 

 

برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامۀ تحصیل در خارج از کشور را دارند مهم است که دانشگاه مدنظرشان به تأیید وزارت علوم و بهداشت کشورمان برسد. فهرست زیر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین را نشان می‌دهد که تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی ۲۰۲۰– ۲۰۱۹ تأیید کرده است.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت سال تحصیلی 2022 – 2021

هر ساله لیست دانشگاه های مورد تایید جهت تحصیل در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و سایر رشته های شاخه علوم پزشکی توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام می گردد. بسیاری از متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته ها دارند، مورد تایید بودن دانشگاه برایشان بسیار حائذ اهمیت است. امسال این نیز به روال هر سال لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت اعلام گردیده است که دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور چین همراه با توضیحات تکمیلی در این مطلب آمده است.

با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times، Qsو Shanghai لیست دانشگاه های خارج از کشور که مورد تایید وزارت بهداشت جهت ورودی های سال تحصیلی 2022 – 2021 در رشته های مرتبط با علوم پزشکی می باشد به شرح جدول پیوست اعلام می کردد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفا دانشگاه های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید می باشد.

از سال تحصیلی 2022 – 2021، زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، ملاک مورد تایید بودن دانشگاه مطابق با لیست دانشگاه های مورد تایید اعلامی وزارت بهداشت می باشد.

نکته بسیار مهم: شایان ذکر است با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال 2019 ( 1397/10/11 ) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های مورد تایید خارج از کشور آغاز نموده اند، ممنوع شده و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می باشد.

تاکید می گردد کالج های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشور ها مورد تاییده نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی باشد.

شایان ذکر است دانشجویان گرامی مشغول به تحصیل در دانشگاه های مورد تایید کشور چین برای بهره مندی از هر گونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط وزارت بهداشت باید مدرک زبان HSK 2 با حداقل نمره 120 را کسب نمایند.

 

 

Army Medical University

Anhui Medical University

 

** Beijing University of Chinese Medicine

Beijing Normal University

 

Central South University

Capital Medical University

 

China Med University

China Agricultural University

 

Chinese University of Hong Kong

China Pharmaceutical University

 

Dalian Medical University

Chongqing Medical University

 

East China University of Science and Technology

East China Normal University

 

Guangzhou Medical University

Fudan University

 

Huazhong Agricultural University

Harbin Medical University

 

Jiangsu University

Huazhong University of Science and Technology

 

Jinan University

Jilin University

 

Nanjing Medical University

Nanjing Agriculture University

 

Nanjing University of Chinese Medicine

Nanjing University

Nantong University

Nankai University

 

Ocean University of China

Northwest A&F University

 

Peking Union Medical College

Peking University

 

Shanghai Jiao Tong University

Shandong University

 

Shantou University

Shanghai University of Traditional Chinese Medicine

 

Soochow University

Sichuan University

 

Southeast University

South China University of Technology

 

Southwest University

Southern Medical University

 

Tianjin Medical University

Sun Yat-Sen University

 

Tongji University

Tianjin University

 

University of Hong Kong

Tsinghua University

 

Wenzhou Medical University

University of Science and Technology of China

 

Xiamen University

Wuhan University

 

Zhejiang University

Xian Jiaotong University

 

Zhengzhou University

Zhejiang University of Technology

 

         

 

لیست دانشگاه‌های چین تأیید شدۀ وزارت علوم 2022- 2021 کلیک کنید.

 

 

تحصیل رایگان در چین

 

بورسیۀ تحصیلیِ چین

تحصیل رایگان بدین معناست که دانشجویان حین تحصیل در خارج از کشور، هزینه‌ای بابت شهریۀ دانشگاه پرداخت نمی‌کنند، اما این هزینه شامل مخارج اضافی آن‌ها نمی‌شود. ممکن است برخی بورسیه‌‌‌‌‌های دانشجویی پول بیشتری برای کمک به مخارج زندگی دانشجویان اختصاص دهند، با این حال دانشجویان باید در نظر داشته باشند که داشتن پس‌انداز برای پرداخت هزینه‌‌‌‌‌‌های احتمالی طی تحصیل خود در خارج از کشور الزامی است.

اگر دانشجویی هنگام تحصیل در چین تمام تلاش خود را بکند، می‌تواند از بورسیۀ تحصیلی کامل برخوردار شود، اما از آنجایی که بین زمان اقدام به تحصیل و نتایج آن، فاصله زمانی وجود دارد، بهتر است برای سال‌هایی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل است، پول پس‌انداز کند.

بورسیۀ تحصیلی دولت چین

شش برنامه در بورسیۀ تحصیلی دولت چین وجود دارد که به دانشجویان این امکان را می‌دهد که به‌طور کامل بورسیه شوند؛ این برنامه‌ها شامل برنامۀ بای لترال (Bilateral Program)، برنامۀ دانشگاه‌‌‌‌‌های چین (Chinese University Program)، برنامۀ گریت وال (Great Wall Program)، برنامۀ EU، برنامۀ AUN و برنامۀ PIF هستند. بورسیۀ کامل، هزینه‌های شهریه، اقامت، مخارج زندگی و بیمۀ جامع پزشکی را در بر می‌گیرد.

بورس تحصیلی مؤسسۀ کنفوسیوس

بورس تحصیلی مؤسسۀ کنفوسیوس، بورسیۀ کامل را برای دانشجویان فراهم می‌کند. منتخبان این بورسیه امکانات رایگانی همچون شهریه وهزینه‌‌‌‌‌‌های خوابگاه  را در اختیار خواهند داشت و ماهیانه مبلغی برای مخارج زندگی و بیمۀ کامل به آن‌ها اعطا می‌شود.

برنامۀ مطالعاتی کنفوسیوس چین

با پیوستن به بورس تحقیقاتی دکترا و برنامۀ بورس دکترای چین، متقاضیان می‌توانند از بورسیۀ کامل برخوردار شوند.

تقویم آموزشی دانشگاه‌‌‌‌‌‌های چین

دانشجویان خارجی اگر قصد تحصیل در مقطعی را داشته باشند، هرسال یک مرتبه فرصت ثبت نام دارند. با این وجود بعضی دانشگاه‌‌‌‌‌ها این فرصت را سالانه دو بار برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌اند.

ترم جدید معمولاً در پاییز آغاز می‌شود اما در بعضی از دانشگاه‌ها شروعِ سال تحصیلی در بهار است. از آن جمله‌اند: دوره‌های انگلیسی‌زبان MBBS دانشگاه شاندونگ، رشتۀ امورمالی ‌بین‌الملل‌ در دانشگاه مطالعات خارجی پکن، دوره‌‌‌‌‌های MBBS  در دانشگاه شیان جیائو تونگ، دوره‌های انگلیسی‌زبان مهندسی نفت در دانشگاه صنعتی نفت چین، اقتصاد در تجارت ‌بین‌الملل‌ (به زبان انگلیسی) و مدیریت کسب‌وکار (به زبان انگلیسی) در دانشگاه دونگ هوا و MBBS (به زبان انگلیسی) در دانشگاه پزشکی دالیان. با این حال بعضی از دانشگاه‌‌‌‌ها، سال تحصیلی را هم در بهار و هم در پاییز آغاز می‌کنند.

ترم پاییز: اواسط سپتامبر- ژانویه یا اوایل فوریۀ سال بعد

البته شروع سال تحصیلی برخی از دانشگاه‌ها، برای دانشجویان خارجی از اواخر سپتامبر یا اواسط اکتبر است. برای مثال دوره‌‌‌‌‌های MBBS  یا بعضی از کلاس‌‌‌‌‌های مهندسی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند در این تاریخ برگزار خواهند شد.

ترم بهار: فوریه یا اوایل مارس – اواسط جولای

دانشجویان باید در نظر داشته باشند که همۀ کلاس‌ها را طی روزهای هفته به‌جز ایام تعطیلی انتخاب کنند. کلاس‌‌‌‌‌های درسی طی تعطیلات دانشکده برگزار نمی‌شوند. علاوه بر تعطیلات دانشگاه، در تعطیلات رسمی همۀ نقاط کشور تعطیل هستند.

تعطیلات تابستانی از اوایل جولای تا اواخر آگوست است.

تعطیلات زمستانی در طول سال جدید چینی، از اواسط ژانویه تا فوریه است.

 

مدارک لازم برای تحصیل در چین دورۀ کارشناسی

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دورۀ کارشناسی در چین

 • برای تحصیل در دوره‌‌‌‌‌‌های کارشناسی دانشگاه‌‌‌‌‌های چین، متقاضیان مؤظف به گذراندن ۱۲ سال آموزش رسمی (دیپلم) خود هستند.

 • تمام مدارک و ریزنمرات را باید وزارت آموزش‌وپرورش یا مؤسسۀ صادرکننده (جایی که متقاضی در آن مشغول به تحصیل بوده است.) تأیید کنند.

 • باید مدرک تحصیلی آخرین کالج یا دانشکده‌ای که متقاضی در آن حضور داشته، ارائه شود.

 • ارائۀ مدارک کافی مبنی بر تسلط متقاضی به زبان انگلیسی برای همۀ دوره‌‌‌‌‌هایی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، الزامی است. متقاضی باید حد نصاب نمرۀ کافی را در آزمونی همچون آیلتس یا تافل به‌دست آورد.

 • ارائه رزومه یا معرفی‌نامه برای توصیف توانایی‌‌‌‌‌های شخصی، علایق، پیش‌زمینۀ تحصیلی، برنامه‌‌‌‌‌های آموزشی و کاری در آینده، دلایل انتخاب چین برای ادامۀ تحصیل و دیگر اطلاعات مرتبط.

 • به همراه داشتن یک یا دو معرفی‌نامه به عنوان مرجع شخصی

 • گواهی پرداخت بدهی بانکی

 • فتوکپی از اصل گذرنامه

 • ۵ عدد عکس سایز گذرنامه

 • گواهی پزشکی

 

هزینۀ تحصیل دورۀ کارشناسی در چین

هزینۀ تحصیل دورۀ لیسانس در چین، بسته به رشتۀ انتخابی، دانشگاه و مدت زمان کلاس‌‌‌‌ها متغیر است. هزینۀ تحصیل دورۀ کارشناسی در چین، سالانه بین ۱۰.۰۰۰ یوان تا ۴۱.۰۰۰ یوان است.

 

 

تحصیل در دورۀ کارشناسی ارشد در چین

 

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

 

چشم‌انداز متفاوت، اقتصاد قوی و سرمایه‌گذاری عظیم دولت در آموزش عالی، چین را به مقصدی بی‌نظیر برای تحصیل در دورۀ کارشناسی ارشد تبدیل کرده است. تفاوتی نمی‌کند که دانشجویی قصد ادامۀ تحصیل در رشته‌‌‌‌‌های فنی را داشته باشد یا علوم انسانی. برمبنای اهداف کاری شما، گزینه‌‌‌‌‌های تحصیلی بی‌شماری وجود دارد.

 

تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در چین

کلاس‌‌‌‌‌های انگلیسی زبان بیشتر به دروس پزشکی، بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و فناوری مرتبط است.

هزینه‌ها و بورسیۀ تحصیلی کارشناسی ارشد در چین

هزینه‌‌‌‌‌های تحصیلی و زندگی در چین به‌نسبت پایین است. در حقیقت ممکن است بسیاری از ملزومات روزمره، از کشور خود شما بسیار ارزان تر باشد. براساس مؤسسه و رشتۀ تحصیلی، هزینه‌‌‌‌‌های تحصیل متفاوت است در نتیجه مقایسۀ دوره‌های متفاوت می‌تواند ایدۀ خوبی باشد. شما می‌توانید با جست‌وجو در دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی ارشد چین (Chinese Masters degrees)   در لیست کلاس‌‌‌‌‌‌های درسی از این مسئله آگاهی یابید.

شهریۀ تحصیلی کارشناسی ارشد در چین

شهریه‌های تحصیلی معمول برای دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی ارشد، بین  (۳.۱۵۰ تا ۹.۴۵۰ دلار) است. تحصیل MBA در چین و دیگر رشته‌‌‌‌‌های تخصصی در رده‌های بالای این میزان قرار دارند.

هزینه‌‌‌‌‌‌های جانبی

علاوه بر شهریه، هزینه‌‌‌‌‌های جانبی دیگری هم وجود دارد که باید حین تحصیل در چین آن‌ها را تقبل کنید. موارد زیر از جمله هزینه‌هایی است که باید آن‌ها را پرداخت کنید:

 • هزینۀ ویزا– این هزینه برای هرکشور متفاوت است، اما برای هرسال تحصیلی، در هر منطقه حدود ۱۴۰ دلار هزینه دارد.

 • هزینۀ معاینه‌های پزشکی–  هزینه‌ها بسته به مکان انجام معاینه‌ متفاوت اما معمولاً حدود صد دلار است.

 • بیمۀ سلامت– هزینۀ سالانه حدود ۱۳۰ دلار است که براساس نیاز‌‌‌‌ها و خدمات ارائه شده تغییر می‌کند.

هزینه‌های اسکان دانشجویی در چین

دانشگاه‌های بزرگ و مدرن چین ممکن است خوابگاه‌‌‌‌‌هایی را به دانشجویان ‌بین‌المللی‌ اختصاص داده باشند، اما اقامتگاه‌‌‌‌‌های خصوصی هم برای اجاره در دسترس هستند. براساس منطقه و نوع اقامتگاهی که انتخاب می‌کنید، هزینه‌‌‌‌ها متفاوت خواهد بود. دانشجویان باید انتظار پرداخت ماهیانه  (۳۹۰ تا ۴۹۰ دلار) را داشته باشند.

 

تحصیل مقطع دکترا در چین

 

چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، همیشه در حال گسترش سیستم آموزش عالی خود است. این فرصتی عالی برای دانشجویان ‌بین‌المللی در مقطع دکتراست. کشور چین عضو اصلی گروه BRICS  است. این گروه از کشورهای (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) تشکیل شده که اقتصاد آن‌ها به سرعت روبه‌پیشرفت است، دانشگاه‌‌‌‌‌های تحقیقاتی برجستۀ این گروه هم در کشور چین واقع شده است. این مسئله علاوه بر پروژه‌های آموزشی ‌‌‌‌‌بین‌المللی چشم‌انداز روشنی برای همکاری‌‌‌‌‌‌های علمی و تخصصی ارائه می‌دهد.

 

مزایای تحصیل در چین در مقطع دکترا

سیستم آموزش عالی چین که به‌طورمداوم در حال پیشرفت است، بین ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰ بیش از ۱۷۰%متقاضی داشته است.

از این رو، دولت با توجه به طرح‌‌‌‌‌‌های مهم از جمله پروژۀ-۹۵۸ و طرح دانشگاه‌‌‌‌‌های تراز اول دوگانه در چین (Double   First Class University Plan) بودجۀ بیشتری در دانشگاه‌‌‌‌‌های کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. هدف از این اقدامات، تولید دانشگاه‌‌‌‌‌های جهانی علاوه بر افزایش جایگاه مؤسسه‌های چینی است و جذب دانشجویان ممتاز مقطع دکترا بخش مهمی از این اهداف است.

نکته‌های زیر برخی از دلایلی است که می‌توان برای تحصیل در مقطع دکترای کشور چین در نظر گرفت:

بالا‌ترین رتبه در میان کشورهای بریکس: در رده‌بندی بریکس (BRICS) آموزش عالی تایمز، دانشگاه چین در میان دو دانشگاه برتر قرار دارد و شش دانشگاه دیگر در میان ۱۰ دانشگاه برتر جای دارند.

سیستم آموزش جهانی و رو به توسعه: دانشگاه‌‌‌‌‌های چین به‌سرعت در صدر جدول رده‌بندی جهانی قرار گرفته‌اند و از سوی طرح‌‌‌‌‌‌‌های مالی دولت پشتیبانی می‌شوند.

جذب فارع التحصیلان کارشناسی ارشد توسط دولت چین: دولت چین با اختصاص بودجۀ تحصیل در مقطع دکتری، برای مشارکت دانشجویان ‌بین‌الملل‌ ارزش بسیاری قائل شده است.

افزایش شهرت بین دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی: کشور چین با هدف میزبانی ۵۰۰.۰۰۰ دانشجوی ‌‌‌‌‌بین‌المللی تا سال ۲۰۲۰، در صدد تبدیل‌شدن به دومین کشور قدرتمند در زمینۀ تحصیل است.

هزینه‌های تحصیل در مقطع دکتری در چین

دانشگاه‌‌‌‌ها می‌توانند بدون هیچ محدودیتی نرخ هزینه‌‌‌‌‌های خود را تعیین کنند، هرچند که همۀ آن‌ها از یک الگو تبعیت می‌کنند. رشته‌‌‌‌‌‌های هنر و علوم انسانی به‌نسبت دیگر رشته‌‌‌‌ها شهریۀ کمتری دارند.

مبلغ درخواستی دانشگاه‌ها برای هر یک از رشته‌ها، سالانه به شرح ذیل است:

 • علوم مقدماتی:  (۱.۷۰۰ – ۴.۱۰۰ دلار)

 • علوم پایه و مهندسی:  (۲.۹۰۰ – ۵.۳۰۰ دلار)

 • پزشکی، ورزش و هنر:  (۴۰۰۰- ۸۲۰۰ دلار)تحصیل پزشکی در چین

 

تحصیل پزشکی در چین

 

تحصیل پزشکی در چین

 

کشور چین به‌ سرعت در حال تبدیل‌شدن به مقصدی مطلوب برای تحصیل رشتۀ پزشکی و جراحی (MBBS) در آسیا است. هرساله بیش از ۱۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی برای تحصیلِ رشتۀ پزشکی در چین به این کشور سفر می‌کنند. تحصیل رشتۀ پزشکی و جراحی (MBBS) در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در چین از سال ۲۰۰۴ معروف شده است.دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی که کارشناسی رشتۀ پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی دارند را سازمان نظام پزشکی کشور چین و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در «راهنمای دانشکده‌‌‌‌‌‌های پزشکی جهان» به رسمیت شناخته‌اند. مدرک لیسانس پزشکی این کشور هم در سطح جهانی معتبر است.

تعداد دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی رشتۀ پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی در چین رو به افزایش است و وزارت آموزش‌وپرورش این کشور، تاکنون ۴۹ دانشگاه پزشکی را تأیید کرده است. دانشگاه‌‌‌‌‌های تأییدشده‌ای که دانشجویان ‌بین‌المللی‌ را برای دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی پزشکی ثبت نام کرده‌اند، برای اعطای مدرک کارشناسی ارشد در حوزه‌‌‌‌‌های پزشکی عمومی و پزشکی بالینی (موضوع‌های سطح اول) و بیمارستان‌‌‌‌‌های وابسته در ردۀ III، مجوزِ سطح A هم دارند. بنابراین آزمایشگاه‌‌‌‌ها و تأسیسات دانشگاه‌های چین، تاحدودی از بیشتر کالج‌‌‌‌‌های دولتی آسیا، آفریقا و دیگر کشور‌ها سطح بالاتری دارند.

کلاس‌‌‌‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. درکل در شش سال اخیر، دوره‌‌‌‌‌های  MBBS به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. دانشجویان باید پس از اتمام تحصیلات پایه، دورۀ کارآموزی را یک‌ساله بگذرانند. دانشجویان برای گذراندن این دوره در چین یا میهن خود حق انتخاب دارند. دانشگاه‌‌‌‌‌های مربوطه ممکن است معیارهای خاصی برای متقاضیان داشته باشند برای مثال باید در درس‌های بیولوژی، شیمی و ریاضیات نمره‌های بالاتری کسب کنند.

علاوه بر این، اگرچه زبان آموزش انگلیسی است، اما دانشجویان به منظور ارتباط و تعامل با بیماران در بیمارستان‌ها، باید زبان چینی بیاموزند. دانشجویان بعضی از دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی باید آزمون HSK (مهارت‌‌‌‌‌های زبان چینی) را قبل از فارغ‌التحصیلی بگذرانند.

اکثر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین چندین سال است که دوره‌‌‌‌‌های MBBS را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. مدرک پزشکی که این دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند اعتبار جهانی دارد و شورای پزشکی و دندان‌پزشکی پاکستان (PMDC)، شورای پزشکی هند (MCI)، کمیسیون بهداشت و درمان ویژۀ سعودی (SCHS)، هیئت تخصصی پزشکی و دندان‌پزشکی، شورای بهداشت حرفه‌ای آفریقای جنوبی، هیئت ارزیابی حرفه‌ای و زبان‌شناسی انگلستان (PLAB)، آزمون صدور مجوز پزشکی ایالات متحده آمریکا (USMILE) آن را تأیید کرده‌اند چون آزمون‌‌‌‌‌های غربالگری را هیئت علمی آزمون، با نظارت هر کشور اجرا می‌کند.

بعضی از دانشگاه‌ها، متخصصان خارجی مجرب را برای سخنرانی در کنفرانس‌‌‌‌ها یا دوره‌‌‌‌‌های آمادگی آزمون مجوز پزشکی دعوت می‌کنند. اکثر فارغ‌التحصیلان در کشور خود به عنوان پزشک معتبر مشغول به طبابت هستند. ارزیابی عملکرد دانشجویان به گونه‌ای طراحی شده است که فرایند یادگیری آن‌ها در دروس مد نظر که شامل برنامۀ آموزشی است به‌طورعینی و دقیق کنترل می‌شود.

تعداد آزمون‌‌‌‌‌های هفتگی و امتحان‌هایی که در سال تحصیلی گرفته می‌شود را به‌طور جدی رئیس دانشگاه مشخص می‌کند. تمام دانشجویان خارجی در دانشگاه‌‌‌‌‌های چین دانشجویی عادی تلقی می‌شوند و باید از همۀ قوانین و آیین‌نامه‌های دانشگاه پیروی کنند.

مزایای تحصیل رشتۀ پزشکی در چین

اقتصاد قوی و ثبات اجتماعی

چین از لحاظ اقتصادی، یکی از قوی‌‌ترین کشورهای جهان است. این کشور امنیت داخلی بسیار زیادی دارد و تأسیسات نظامی آن فوق‌العاده است.

قدرت انتخاب زیاد

در چین بیش از صد دانشکده و دانشگاه پزشکی آماده‌ی ارائۀ خدمات آموزشی به دانشجویان بومی و خارجی هستند و گزینه‌های متعددی برای انتخاب وجود دارد. دانشگاه پکینگ (Peking University)  و دانشگاه فودان (Fudan University)  از بهترین دانشگاه‌‌‌‌‌های پزشکی جهان هستند. تقریباً بیشتر دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی چین در راهنمای ‌‌‌‌‌بین‌المللی تحصیلات پزشکی (IMED) به ثبت رسیده‌اند.

اعطای سریع مدرک تحصیلی

بیشتر دانشگاه‌های چین مدرک پزشکی را به‌صورت لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) ارائه می‌دهند. دوره‌‌‌‌‌های لیسانس جراحی (MBBS)، فرایندی کوتاه‌مدت برای رسیدن به مدرک پزشکی هستند. برخلاف کشورهای آمریکا، کانادا و آلمان که هفت تا هشت سال طول می‌کشد تا دکتر بشوید، این فرایند در چین فقط پنج سال طول می‌کشد، بدین معنا که سریع‌تر از دیگر کشورها گواهی پزشکی را ارائه می‌دهد.

مطالعۀ طب سنتی

دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی چین همگام با آموزش طب جدید، طب سنتی و تکنیک‌‌‌‌‌های طب باستانی مثل طب سوزنی را به دانشجویان آموزش می‌دهند. معمولاً چنین دوره‌هایی در دیگر کشورها برگزار نمی‌شود و این شرایط فرصت مناسبی برای بالابردن اطلاعات دانشجویان است.

مناسب برای هر آزمون مدرک پزشکی

۴۹ دانشکدۀ پزشکی که با نظارت دولت چین اداره می‌شوند، دولتی هستند. تمام این دانشکده‌‌‌‌ها در «راهنمای دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی جهان» سازمان بهداشت جهانی (WHO) قرار گرفته‌اند. این فهرست به معنای آن است که دانشجویان فارغ‌التحصیل شایستۀ شرکت در آزمون‌‌‌‌‌های ملی آزمایش‌های غربالگری پزشکی همچون MCI، PMDC، USMLE، PLAB، HPCSA، SCHS هستند.

ارائۀ مدرک معتبر پزشکی در سطح جهانی

دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی با اتمام دورۀ آموزشی لازم و گذراندن امتحان‌های پایانی، موفق به کسب گواهی فارغ‌التحصیلی و مدرک پزشکی دانشگاه می‌شوند. کپی انگلیسی مدارک، با عنوان MBBS (لیسانس پزشکی و جراحی) ارائه می‌شود. دانشجویان ‌بین‌الملل‌ در صورت لزوم می‌توانند برای دریافت تأئیدیه، با ارائۀ گواهی فارغ‌التحصیلی و مدارک لازم به سفارت کشور خود مراجعه کنند.

هم ترازی رشتۀ پزشکی با آموزش عالی غربی

بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌‌‌های پزشکی چین، جزء ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و به دلیل قرارگیری در صف مقدم حوزه‌‌‌‌‌های طب جدید، شهرت بسیاری دارند. علاوه‌براین، سال‌هاست که دوره‌‌‌‌‌های انگلیسی زبان MBBS در حال برگزاری است و اکنون فارغ‌التحصیلان بسیاری یا در کشور خود مشغول به طبابت هستند یا به تحصیلات خود در کشور چین ادامه داده‌اند. همچنین هر دانشگاه، براساس نیاز دانشجویان، سیستم آموزشی خود را گسترش داده و برنامه‌‌‌‌‌های کلاسی را منطبق با قوانین استاندارد ملی تنظیم می‌کند.

پذیرش آسان دانشگاه‌‌‌‌‌‌های ممتاز پزشکی

گرفتن پذیرش از دانشگاه‌‌‌‌‌های ممتاز چین به‌منظور گذراندن دورۀ MBBS، در مقایسه با بعضی از دانشگاه‌‌‌‌ها و دانشکده‌‌‌‌‌های آمریکا، انگلستان، اروپا و حتی هند و پاکستان هم  بسیار آسان تر است. به‌علاوه شرایط پذیرش رشتۀ پزشکی در مقطع لیسانس در کشور چین خیلی آسان‌تر از دیگر کشورها است. شما می‌توانید با انتخاب کشور چین، از فشارهای شدید رقابت یا پذیرش اجتناب کنید.

هزینه‌های‌‌‌‌ به‌نسبت کمِ تحصیل و زندگی در چین

هزینۀ تحصیل در MBBS (لیسانس پزشکی و جراحی) در چین حدود ۷۰% ارزان‌تر از تحصیل رشته‌ای مشابه در آمریکا یا انگلستان است. هزینۀ تحصیل رشتۀ MD آمریکا (معادل رشتۀ MBBS در چین) نزدیک به ۱۶۰.۰۰ تا ۲۰۰.۰۰۰ دلار است که هزینۀ دورۀ پری‌مدیکال را شامل نمی‌شود. این درحالی است که دانشجویان می‌توانند دوره‌‌‌‌‌های MBBS  را در هریک از دانشگاه‌‌‌‌‌‌های پزشکی چین تا شش سال، آن هم با ۳۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ دلار به پایان برسانند.

بهره‌مندی دانشجویان از محیط آموزشی ‌‌‌‌‌بین‌المللی

هرچه دانشجوهای خارجی بیشتری برای ادامۀ تحصیل به چین بیایند، دانشگاه‌‌‌‌‌های چین به‌سرعت ‌‌‌‌‌بین‌المللی تر می‌شوند. در هنگام تحصیل در چین، می‌توانید با دیگر دانشجویان خارجی ملاقات کنید. علاوه بر آشنایی با سنت‌‌‌‌‌های چینی، می‌توانید دربارۀ فرهنگ‌‌‌‌‌های خارجی هم نکته‌های بیشتری بیاموزید. فرهنگ بسیاری از کشورها در پردیس به نمایش گذاشته می‌شود و هریک از دانشجویان سهم منحصربه فردی در زندگی دانشجویی در این دانشگاه دارند.

یادگیری پرمخاطب‌ترین زبان دنیا

دوره‌‌‌‌‌های پزشکی در اکثر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، اما در کنار آن دانشجویان موظف به یادگیری زبان چینی هم هستند که فرصت بسیار مناسبی است.

بیمارستان‌‌‌‌های مجهز برای گذراندن دوره‌‌‌‌‌های کارآموزی

تمام دانشگاه‌‌‌‌‌های چین که برای ثبت نام دانشجویان ‌بین‌الملل‌ در رشتۀ انگلیسی زبان MBBS تأیید شده‌اند، باید به حداقل استاندارد‌‌‌‌‌های تعیین‌شده از طرف وزارت آموزش‌وپرورشِ چین دست یافته باشند. بیمارستان‌‌‌‌‌های وابسته که دانشجویان، دورۀ کارآموزی خود را در آنجا می‌گذرانند، باید در ردۀ III و سطح A قرار داشته باشند، به‌گونه‌ای که پیشرفته‌ترین امکانات و استانداردهای پزشکی در سطح ‌بین‌الملل‌ و تخت‌‌‌‌‌های بستری کافی باشند. همان طور که می‌دانید، چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان است. بنابراین، بازار پزشکی آن به‌سرعت رو به افزایش است و به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای پزشکی جهان تبدیل شده است.

پردیس‌‌‌‌‌‌‌های پرنشاط و دیدنی

آب‌وهوای نقاط مختلف چین متفاوت است در نتیجه درهریک از فصل‌‌‌‌‌های سال، هر دانشگاه زیبایی ویژه‌ای دارد. دانشجویان می‌توانند از زندگی دانشجویی خود در پردیس لذت برده و برای تعطیلات به شهرهای دیگر سفر کنند. ضمن اینکه بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین برای کمک به دانشجویان ‌بین‌الملل‌ در یادگیری هرچه بهتر و آسان‌تر فرهنگ جذاب وعظیم چین، فعالیت‌‌‌‌‌های خاص و متنوعی را برنامه‌ریزی کرده‌اند که برای تطبیق آن‌ها با این فرهنگ سودمند خواهد بود. دانشجویان ‌بین‌الملل‌ نه تنها می‌توانند فرهنگ تاریخی چین را تجربه کنند، بلکه می‌توانند با روحیۀ نسل جدید هم آشنا شوند.

تحصیل در جامعه‌‌ای با امنیت فوق‌العاده

کشور چین مکانی امن، با هماهنگی اجتماعی و امنیت عمومی بالا است. به منظور تضمین امنیت و راحتی محیط زندگی مردم، دولت چین قوانین سختی علیه ارتکاب جرم و ایجاد اخلال در نظم و قانون اتخاذ کرده است. طبق آمار‌‌‌‌‌های رسمی، هر ساله میزان جرایم توأم با خشونت رو به کاهش است. همچنین دولت به‌منظور فراهم کردن محیط امن آموزشی و زندگی، به دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی به‌طورویژه‌ای رسیدگی می‌کند.

کاوش در تاریخ دیرینه و فرهنگ عمیق کشور چین

با توجه به دستاوردهای شگفت‌آوری که کشور چین در طول ۳۰ سال ارتباط خود با خارج از مرزهای کشور به‌دست آورده است، هرساله بیش از ۲۶۰.۰۰۰ دانشجوی ‌بین‌الملل‌ در دانشگاه‌‌‌‌ها و کالج‌‌‌‌‌های چین ثبت نام می‌کنند. این امر موجب شده که کشور چین یکی از مشهورترین مکان‌‌‌‌ها برای تحصیل دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی شود. کشور چین به عنوان نمادی از فرهنگ کهن و اسرارآمیز و اقتصادی پویا، برای همه جالب توجه است.

شرایط تحصیل در چین – پزشکی در چین

شرایط پذیرش آسان برای تحصیل در رشتۀ کارشناسی پزشکی و جراحی (MBBS) چین

 • داشتن حداقل سابقۀ تحصیلی معادل با مدرک متوسطه در چین یا داشتن معدل دوازده (۲+۱۰)/ / سطح A یا معادل آن.

 • گرفتن حداقل ۵۰% تا۶۰% از نمرۀ فیزیک، شیمی و بیولوژی با توجه به دانشگاه

 • کسب حداقل نمرۀ زبان انگلیسی ۴ و داشتن حداقل ۱۷ سال سن تا پایان سال (۳۱ دسامبر).

 

 

تحصیل دندان‌پزشکی در چین

تحصیل دندان‌پزشکی در چین

 

لیسانس جراحی دندان رشته‌ای دانشگاهی در مقطع کارشناسی است که در پی گذراندن دوره‌های‌‌‌‌ دندان‌پزشکی اعطا می‌شود. این رشته که معمولاً با عنوان B.D.S. یا BChD یا BDentS شناخته می‌شود، اختصار کلمۀ لیسانس جراحی دندان (Bachelor of Dental Surgery) است و در بعضی از کشورها، دکتر جراح دندان (DDS) یا دکتر دندان‌پزشک (DMD) نامیده شده است DDs و DMD مثل BDS یک مدرک دندان پزشکی است.

 

تحصیل دندانپزشکی در چین

 

BDS یکی از پرطرفدارین‌ترین رشته‌‌‌‌‌های تحصیلی در علوم پزشکی است که به افراد این امکان را می‌دهد تا دندان‌پزشک شوند. در کل این فرایند در اکثر دانشگاه‌‌‌‌‌های پزشکی چین، بین پنج تا شش سال زمان می‌برد و سال آخر، کارآموزی در بیمارستان است. پس از اتمام دورۀ کارآموزی، دانشجویان ‌بین‌الملل‌ آزمون نهایی داده و درصورت قبولی در این امتحان، مدرک BDS را دریافت می‌کنند.

در حال حاضر، دورۀ آموزشی BDS در چین، سعی در جذب دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی دارد و این دوره در بعضی از دانشگاه‌‌‌‌‌های پزشکی چین به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. برتری دوره‌‌‌‌‌های پزشکی، با افزایش درخواست دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی برای تحصیل در دوره‌‌‌‌‌هایBDS در چین ارتباط مستقیم دارد.

امروزه دوره‌‌‌‌‌های دندان‌پزشکی در چین در حال حرکت به سمتِ استانداردهای ‌‌‌‌‌بین‌المللی است. واحدهای اصلی دورۀ آموزشی BDS، شامل آناتومی عمومی، بافت‌شناسی و جنین‌شناسی، داروشناسی، فیزیولوژی، آسیب‌شناسی، بیو‌شیمی (Bi-chemistry)، مورفولوژی دندان و میکروب‌شناسی دهان و دندان، پزشکی عمومی، تعویض و کار گذاشتن دندان مصنوعی، جراحی عمومی، دندان‌پزشکی ترمیمی، آسیب‌شناسی دهان، جراحی دهان و فک و صورت، علم مواد دندان، جامعه و دندان پزشکی پیشگیرانه، لثه درمانی و بیماری‌‌‌‌‌های دهان و ارتودنسی است. این دوره‌‌‌‌ها را استادان حرفه‌ای به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

مزایای تحصیل دندان‌پزشکی در چین

کیفیت دوره‌های جراحی دندان (BDS)

دانشگاه‌‌‌‌‌های پزشکی چین که دوره‌‌‌‌‌های BDS  دارند، از بهترین دانشگاه‌‌‌‌‌های پزشکی در سطح جهانی هستند. این شهرت با برگزاری دوره‌‌‌‌‌های BDSبه زبان انگلیسی و استفاده از فناوری‌‌‌‌‌های مدرن دندان‌پزشکی به دست آمده است. از زمان برگزاری دوره‌‌‌‌‌های انگلیسی زبان BDS، دانشجویان بسیاری فارغ‌التحصیل شده و اکنون در کشور خود یا در دیگر کشورها، مشغول به کار هستند.

موفقیت فارغ‌التحصیلان جراحی دندان (BDS) که اکنون در سمت دندان‌پزشک یا سایر حوزه‌‌‌‌‌های مرتبط مشغول به کار هستند، از دلایل دیگری است که سبب شده دانشجویان ‌بین‌الملل‌ به تحصیلِ این رشته در چین رغبت نشان دهند.

استادان حرفه‌ای و مجرب در رشتۀ BDS

رشتۀ تحصیلی BDS چین، با داشتن استادان مجرب، یکی از بهترین گزینه‌‌‌‌ها برای دانشجویان ‌بین‌الملل‌ است. امروزه دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی چین، فقط استادان حرفه‌ای و افراد سرشناس را در کادر علمی خود جای می‌دهند. این مسئله چین را مقصدی مطلوب برای دانشجویان ‌بین‌الملل‌ در زمینۀ پزشکی می‌کند.

تأسیسات و آزمایشگاه‌‌‌‌‌های مناسب با مواد استاندارد

تقریباً تمام کالج‌‌‌‌‌های پزشکی چین، تأسیسات مدرن آموزشی دارند. دوره‌‌‌‌‌های پزشکی نیازمند آزمایشگاه‌‌‌‌‌های مناسب است تا دانشجویان بتوانند آموخته‌های کلاسی‌شان را تمرین کنند. کل کالج‌‌‌‌‌‌‌های پزشکی چین که رشتۀ BDS را ارائه می‌دهند، همۀ امکانات لازم را در زمینۀ مواد آموزشی- یادگیری در اختیار دانشکده‌ها قرار می‌دهند.

هزینه‌های‌‌‌‌ کم

به گفتۀ بسیاری از خانواده‌‌‌‌ها و دانشجویان، هزینه‌‌‌‌‌های مناسب تحصیل، یکی از عوامل مؤثر در انتخاب رشتۀ BDS در چین بوده است. دانشگاه‌‌‌‌‌های پزشکی چین در مقایسه با دیگر نقاط جهان، جزء ارزان‌ترین‌ها هستند. به همین دلیل خانواده‌ها، فرزندانشان را برای تحصیل به این کشور می‌فرستند چون مطمئن هستند که از عهدۀ هزینه‌‌‌‌‌های تحصیلی آن‌ها بر می‌آیند. در رشتۀ BDS چین هر واحد، کتاب مخصوص به خود را دارد که به زبان انگلیسی نوشته شده است.

محیط آموزشی و زندگی خوب

دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی چین مجهز به کتابخانه و کتب پزشکی به زبان انگلیسی و آزمایشگاه رایانه‌ای است که دانشجویان در مطالعه‌های روزمره‌شان از آن استفاده می‌کنند. امروزه آن‌ها می‌توانند به کتاب‌‌‌‌‌های الکترونیکی بیشتری دسترسی داشته باشند.

در رشتۀ BDS دانشجویان با هدف استفادۀ هرچه بهتر از برنامه‌‌‌‌‌های کامپیوتری، دوره‌‌‌‌‌های کامپیوتر را می‌گذرانند. خوابگاه دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی مطابق با استانداردهای ‌بین‌الملل‌ است ‌به‌گونه‌ای که در بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین، در هر اتاق فقط دو دانشجو زندگی می‌کند.

تمام مزیت‌هایی که دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی در دانشکده‌‌‌‌‌های پزشکی چین از آن بهره می‌برند، رشتۀ BDS را برای بسیاری از دانشجویان ‌بین‌الملل، تبدیل به گزینه‌ای مناسب کرده است.

شرایط تحصیل در چین- تحصیل دندان‌پزشکی در چین

الف) متقاضی حداقل باید مدرک متوسطه (دیپلم دبیرستان)، سلامت کامل و بدون سوء پیشینه کیفری داشته باشد.

ب) متقاضی باید دورۀ دبیرستان را با (نمرۀ ۱۲) یا معادل آن به اتمام رسانده باشد.

ج) حداقل ۶۰% از نمرۀ زبان انگلیسی و درس‌‌‌‌‌های علوم (PCB) از جمله فیزیک، شیمی، بیولوژیک را به دست آورد.

د) متقاضی باید راست دست باشد.

مدارک لازم برای پذیرش در رشتۀ تحصیلی BDS در چین

ارسال فایل اسکن مدارک به زبان انگلیسی در قالب پیوست ایمیل که شامل موارد زیر است:

الف) اسکن مدرک دیپلم یا بالاتر

ب) ریزنمرات

ج) اسکن کپی گذرنامه (کپی کارت ملی در صورت نبودن گذرنامه)

د) عکس متناسب با اندازۀ پاسپورت

 

تحصیل داروسازی در چین

 

داروسازی در چین

مزایای تحصیل داروسازی در چین

هزینه‌های کمِ تحصیل و هزینه‌‌‌‌‌های مناسب زندگی

تحصیل و زندگی در چین نسبت به کشورهای اروپایی، آمریکایی، ژاپن، کره جنوبی و حتی بسیاری از کشورهای آفریقایی ارزان تر است. برنامه‌‌‌‌‌های درسی و کتاب‌‌‌‌‌های داروسازی که در دانشگاه‌‌‌‌‌های اروپا و آمریکا استفاده می‌شوند، تقریباً مشابهِ دانشکده‌‌‌‌‌های داروسازی چین هستند. هزینه‌‌‌‌‌های غذا و اسکان در چین، برای دانشجویان خارجی معقول‌تر از دیگر کشورهاست. شهریه‌‌‌‌‌های مناسب رشتۀ داروسازی در چین، به جوانان سرتاسر جهان این امید را می‌دهد که تحقق آرزوی آن‌ها برای تبدیل‌شدن به داروساز، امکان‌پذیر است.

فرصت‌‌‌‌‌‌‌های کسب بورسیۀ تحصیلی

دولت چین هرساله حدود ۴۰۶۰۰ دانشجوی خارجی را بورسیه می‌کند. بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین، برای دانشجویان خارجی ممتاز در هرسطح بورسیه در نظر گرفته‌اند، به این معنا که ممکن است تحصیل خود را با هزینه‌‌‌‌‌های شخصی شروع کنید و در اواسط تحصیل خود بورسیه شوید.

گزینۀ دیگر آن است که دورۀ کارشناسی را با هزینه‌‌‌‌‌های شخصی شروع کنید و درصورتی که با همۀ ویژگی‌‌‌‌‌های کشور چین آشنایی داشته باشید، دولت این کشور شما را برای تحصیلات تکمیلی بورسیه می‌کند. توجه داشته باشید دانشجویان خارجی بی‌شماری از این امتیاز استفاده کرده‌اند.

بهبود چشم‌انداز اشتغال

چین در زمینۀ داروسازی بالینی با کمبود شدیدی مواجه است. طبق آمار‌‌‌‌‌های به‌دست آمدۀ کمیسیون ادارۀ داروسازی انجمن بیمارستان‌های چین، هر ساله بیش از ۲۴۰۰ داروساز بالینی جدید به منظور رفع نیازهای وزارت بهداشت چین لازم است.

با این وجود، داروسازان چینی به‌تنهایی قادر به رفع این خلع نیستند، در نتیجه دانشجویان فارغ‌التحصیل خارجی که در دانشگاه‌‌‌‌‌های چین تحصیل می‌کردند، در بسیاری از صنایع و بیمارستان‌‌‌‌‌های چین لازم هستند. اطمینان از سلامت بیمار، به‌دست‌آوردن بهترین نتایج درمان دارویی و حصول اطمینان از عرضۀ مناسب دارو از جمله وظایف داروساز بالینی است. نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان رشتۀ داروسازی بالینی برای دانشجویان چینی و خارجی، به حدود ۹۹.۵% در بیشتر شهرهای چین رسیده است.

سطح کیفی آموزش و شهرت ‌‌‌‌‌بین‌المللی

تعداد کالج‌‌‌‌‌‌هایی که رشتۀ داروسازی بالینی را ارائه می‌دهند، از ۱۵ کالج در سال ۲۰۰۶ به ۲۵ کالج در سال ۲۰۱۱ رسیده است. بیشتر دوره‌‌‌‌‌های داروسازی بالینی شامل ۴ تا ۵ سال آموزش تمام وقت برای مدرک کارشناسی است. در چین رشته‌‌‌‌‌های تحصیلی را به سطح اول یا دوم طبقه‌بندی می‌کنند. در حالی که سطح اول مشابه رشته‌‌‌‌‌های اصلی در آمریکاست، سطح دوم معادل رشته‌های فرعی (minors) یا حوزه‌‌‌‌‌های تمرکز در همان رشته‌‌‌‌‌های اصلی است.

هر دورۀ ۴ ساله، یک دورۀ ۶ ماهۀ کارورزی داروسازی و هر دورۀ ۵ ساله، یک دورۀ ۱ سالۀ کارورزی داروسازی دارد. بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین که رشتۀ داروسازی دارند، در هر سال ۲مرتبه دانشجو می‌پذیرند. اولین پذیرش در ماه سپتامبر و دیگری در ماه مارس است. دانشجوهای خارجی می‌توانند کلاس‌‌‌‌‌های خود را در هر یک از این ماه‌‌‌‌ها آغاز کنند.

دوره‌‌‌‌‌های آموزشی داروسازی، اغلب با آموزش دروس علوم پایه مثل بیولوژی و شیمی همراه با کلاس‌‌‌‌‌های بالینی هسته‌ای، پزشکی داخلی و اصول تشخیص شروع می‌شود. این دوره‌ها، مشابه دوره‌هایی است که در آمریکا، استرالیا، انگلستان، فرانسه و دیگر کشورهای پیشرفته برگزار می‌شود.

دانشگاه‌‌‌‌‌های چین علاوه بر ارائۀ دوره‌‌‌‌‌های متنوع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای داروسازی، استادان مجربی هم دارند که به همین سبب دانشجویان خارجی می‌توانند اطلاعات علمی بیشتری از استادان متخصص خود کسب و آیندۀ شغلی‌شان را تضمین کنند.

 

 

هزینۀ تحصیل در چین

 

از آنجایی که در سال‌‌‌‌‌های اخیر کشور چین سرمایه گذاری فراوانی در صنعت آموزش کرده و با توجه به همکاری‌‌‌‌‌های گسترده‌ای که با دانشگاه‌‌‌‌‌های انگلستان و آمریکا داشته است، تعجبی ندارد که تعداد دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی در حال افزایش است. به منظور جذب هرچه بیشتر دانشجویان، برای تحصیل در چین هزینه‌‌‌‌‌های زندگی به‌گونه‌ای چشمگیر در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان پایین بوده است و به جز تعداد اندکی از دانشگاه‌ها، مابقی آن‌ها شهریه‌‌‌‌‌های مناسبی دارند.

‌به‌طور میانگین، دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی سالانه حدود ۴۰۰۰ دلار برای هزینه‌‌‌‌‌های خوابگاه و حدود ۲۰۰۰ دلار برای هزینه‌‌‌‌‌های زندگی (همچون غذا، حمل و نقل و غیره) می‌پردازند.

با این وجود، از آنجایی که چین کشور بزرگی است، دانشجویان باید در نظر داشته باشند قیمت‌‌‌‌ها و هزینه‌‌‌‌‌های زندگی برحسب هر منطقه‌ از کشور تفاوت چشمگیری دارد.

هزینه تحصیل در چین

هزینۀ پذیرش و شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌‌های چین

هزینۀ پذیرش رشته‌های مختلف برای مقاطع مختلف در هر دانشگاه متفاوت می باشد و با توجه به درخواست متقاضی بررسی میگردد.، رشتۀ MBBS گران‌ترین دوره از نظر هزینۀ پذیرش است.

تحصیل دوره MBBS، که به‌طورکامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، بسیار گران‌تر از دیگر دوره‌‌‌‌ها است. ارزان‌ترین دورۀ MBBS را دانشگاه جیانگسو (در ژنجیانگ) ارائه می‌کند که هرساله حدود ۲۲.۰۰۰ یوان هزینه دارد. این درحالی است که گران‌‌ترین دوره را دانشگاه تونگجی (در شانگهای) ارائه می‌دهد که سالانه ۵۰.۰۰۰ یوان هزینه دارد. هزینۀ متوسط دوره‌‌‌‌‌های MBBS سالانه حدود ۳۰.۰۰۰ یوان برآورد شده است که معادل ۵.۰۰۰ دلار در سال است.علاوه بر این، هرچه ردۀ دانشگاه بالاتر باشد، به همان نسبت هزینۀ پذیرش آن هم گران‌تر خواهد بود.

با این وجود شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌های چین به‌نسبت انگلستان و آمریکا بسیار کمتر است. میانگین شهریۀ تخمینی در هر سال از ۳۳۰۰ دلار (حدود ۲۰.۰۰۰ یوان) تا ۹۹۰۰ دلار (حدود ۶۰.۰۰۰ یوان) متغیر است.

اگر متقاضی قصد یادگیری زبان چینی دارد، شهریۀ کلاس‌‌‌‌ها در هر شهر متفاوت است. اگر بودجۀ شما محدود است، تحصیل در شهرهای کوچک یا شهرهای غربی چین پیشنهاد می‌شود. هزینه‌‌‌‌‌های تحصیلی در این شهرها حدود ۲۰% تا ۳۰% کمتر است. شهرهای شیان، چونگ کینگ، چنگدو، ووهان، چانگشا، شنیانگ، دالیان، چینگدائو، لانژو، ارومچی، گویانگ و دیگر شهرها. در این میان هزینه‌‌‌‌‌های تحصیلی در شهرهای «تراز اول» همچون پکن، شانگهای، تیانجین، دالیان یا گوانگژو خیلی بیشتر از شهرهای دیگر است.

به بیان دقیق‌تر، اگر متقاضی به تحصیل در رشتۀ MBBS تمایل داشته باشد که به‌طورکامل به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود، میزان شهریه به نسبت دیگر دوره‌‌‌‌ها گران‌تر خواهد بود. ارزان‌ترین و گران‌ترین دورۀ MBBS را به‌ترتیب دانشگاه جیانگسو (در ژنجیانگ) و دانشگاه تونگجی (در شانگهای) ارائه می‌دهند که سالانه حدود ۲۲.۰۰۰ و ۵۰.۰۰۰ یوان هزینه دارد. با این وجود، میانگین هزینۀ دوره‌‌‌‌‌های MBBS سالانه حدود ۳۰.۰۰۰ یوان (معادل با ۵۰۰۰ دلار) است.

اگر متقاضی در حال حاضر توان مالی خوبی ندارد، بهتر است به یادگیری زبان چینی بپردازد. درصورت گرفتن نمرۀ آزمون HSK (آزمون زبان چینی) دانشجو، واجد شرایط دریافت کمک هزینۀ تحصیلی دولت چین خواهد بود که برای دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی در دانشگاه‌‌‌‌‌های چین فراهم شده است.

هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌‌‌‌‌های چین

شهریه

در مقایسه با آمریکا و انگلستان، تحصیل در چین بسیار ارزان‌تر است. البته این هزینه در مقایسه با کشورهای اروپایی گران‌تر است. بسته به مؤسسه و رشته‌ای که دانشجو انتخاب می‌کند،

دانشجویان می‌توانند علاوه بر دانشگاه‌‌‌‌‌های خصوصی چین، در دانشگاه‌‌‌‌‌های آمریکایی و بریتانیایی که در شهرهای چین پردیس دارند، ادامه تحصیل دهند که شامل پردیس چینی دانشگاه ناتینگهام، لستر و لنکستر می‌شود. در چنین مؤسسه‌هایی شهریۀ سالانه  (۶.۱۰۰ تا ۱۱.۴۴۹ دلار) است. میانگین هزینۀ دورۀ کارشناسی، سالانه  (۹.۱۶۰ دلار) و کارشناسی ارشد  (۱۰.۳۰۰ دلار) است.

دانشگاه‌‌‌‌‌های چین معمولاً هزینۀ پذیرش دارند . هرچقدر جایگاه دانشگاهی در جدول رده‌بندی بالاتر باشد، هزینۀ پذیرش بیشتر خواهد بود.

دانشگاه پکینگ یکی از دانشگاه‌های برتر چین است که  شهریۀ این دانشگاه سالانه ۲۳.۲۳۰ یوان (۲.۶۷۰دلار) است. دانشجویان دانشگاه پکینگ، به منظور اتمام دورۀ چهارسالۀ خود برای دریافت مدرک کارشناسی، باید در مجموع حدود ۹۲.۹۲۷ یوان (۱۰.۶۸۶ دلار) به‌عنوان شهریه پرداخت کنند.

دانشگاه تکنولوژی نانجینگ یکی از مناسب‌‌ترین دانشگاه‌‌‌‌‌ها از لحاظ شهریه (۲۵.۱۳۰ یوان یا حدود ۲.۸۶۶دلار) است و به طورمیانگین دانشجویان کارشناسی که فارغ‌التحصیل شده‌اند، حدود ۱۰۰.۵۲۴ یوان (۱۱.۴۶۴ دلار) برای چهار سال تحصیلی خود هزینه می‌کنند.

شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌های چین

شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌های دولتی چین

میانگین شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌‌های دولتی، سالانه بین ۳۳۰۰ و ۱۰.۰۰۰ دلار است.

 

شهریۀ دانشگاه‌های انگلستان که در کشور چین شعبه دارند به شرح زیر است:

 • سالانه مبلغ ۱۲.۰۰۰ دلار برای مقطع کارشناسی

 • سالانه مبلغ ۱۳.۵۰۰ دلار برای مقطع کارشناسی ارشد

شهریۀ دانشگاه‌های خصوصی (غیرانتفاعی) چین

علاوه بر تحصیل در دانشگاه‌‌‌‌‌های خصوصی چین، این فرصت برای دانشجویان وجود دارد تا بتوانند تحصیل خود را در دانشگاه‌‌‌‌‌های آمریکایی و بریتانیایی ادامه دهند که در چین شعبه دارند. از جملۀ آن‌ها می‌توان به پردیس دانشگاه ناتینگهام، لستر و لنکستر اشاره کرد. نرخ پایۀ شهریۀ این دانشگاه‌‌‌‌ها از ۸۰۰۰ دلار شروع می‌شود و تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال ادامه دارد.

مناسب‌‌ترین دانشگاه‌‌‌‌‌های چین از لحاظ شهریه

در زیر فهرست دانشگاه‌های چین با مناسب‌‌ترین هزینه‌‌‌‌‌های شهریه فراهم شده است:

 • دانشگاه ملی پژوهشی سامارا -میانگین شهریه سالانه ۱.۸۰۰ دلار

 • دانشگاه تکنولوژی نانجینگ – میانگین شهریه سالانه ۴.۰۰۰ دلار

 • دانشگاه جیائو تونگ پکن – میانگین شهریه سالانه ۵.۰۰۰ دلار

 • دانشگاه علم و فناوری چین- میانگین شهریه سالانه ۴.۳۵۰ دلار

شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌‌های برتر چین

در زیر فهرستی از میانگین شهریۀ دانشگاه‌‌‌‌‌های تراز اول چین تهیه شده است:

 • دانشگاه پکینگ - میانگین شهریه سالانه ۱.۰۰۰ دلار

 • دانشگاه چینهوا-میانگین شهریه سالانه ۷.۵۰۰ دلار

 • دانشگاه فودان – میانگین شهریه سالانه بین ۸.۰۰۰ تا ۱۱.۰۰۰ دلار

 • دانشگاه جیائو تونگ شانگهای – میانگین شهریه سالانه بین ۵.۰۰۰ تا ۱۲.۰۰۰ دلار

هزینۀ خوابگاه دانشجویی در چین

خوابگاه‌های دانشجویی (ماهانه  ۱۱۴ تا ۷۶۰ دلار)، اجارۀ آپارتمان ( ۱۹۰ تا ۷۶۳ دلار برای یک آپارتمان یک خوابه)، اقامت با خانواده‌ای چینی (ماهانه ،  ۲۶۷ تا ۴۲۰ دلار، اغلب همراه با یک وعدۀ غذایی در روز) یا مسافرخانه که برای برنامه‌های موقتی است ( ۱۴ دلار برای یک شب)، از رایج‌‌‌ترین گزینه‌های اقامت در چین هستند.

دانشجویان معمولاً همراه با یک هم اتاقی در خوابگاه‌‌‌‌‌های دانشجویی یا آپارتمان زندگی می‌کنند. همچنین ماهانه مبلغ  (۲۲۹ تا ۳۵۱ دلار) به‌عنوان ودیعۀ مسکن و ۳۳۱ یوان برای قبض‌‌‌‌‌های آب، برق و گاز پرداخت می‌کنند. اجارۀ آپارتمانی تک خوابه در یکی از شهرهای چین به‌طورمیانگین ۳.۵۲۰ یوان (۳۳۵ تا ۴۱۹ دلار) در ماه هزینه دارد.

اگرچه شهرهایی مثل پکن و شانگهای از گران‌‌ترین شهرهای جهان هستند، اما امکانِ یافتن خانه با قیمت مناسب امکان‌پذیر است. قیمت مسکن در شهرهای جیانگسو، سیچوآن و تیانجین به مراتب ارزان تر است.

هزینه‌های ضروری دانشجویان در چین

اگر فردی تصمیم دارد بیش از شش ماه در چین اقامت داشته باشد، به دستور دولت چین موظف به انجام معاینه‌های پزشکی است. متقاضی باید قبل از ترک کشور خود این معاینه‌ها را انجام دهد، زیرا هنگام اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی، ارائۀ نتایج معاینه‌های پزشکی الزامی است.

تمام دانشجویان خارجی باید برای دریافت ویزا اقدام کنند. اگر فردی قصد اقامت بیش از ۶ ماه را دارد باید ویزای دانشجویی تهیه کند و اگر تصمیم دارد کمتر از ۶ ماه در چین اقامت داشته باشد باید ویزای کاری دریافت کند.

هر ترم، دانشجویان باید  (۲۲ تا ۳۸ دلار) صرف کتاب و لوازم درسی کنند. دانشگاه‌‌‌‌‌های چین براساس سیستم دو ترمی عمل می‌کنند، در نتیجه دانشجویان باید سالانه  (۲۲ تا ۷۶ دلار) در سال هزینه کنند. در صورت مطالعۀ رشته‌‌‌‌‌‌های علوم پایه، پزشکی و هنر این مبالغ افزایش پیدا خواهند کرد.

هزینۀ شارژ اینترنت ماهانه ۹۶ یوان یا ۱۱ دلار (این مبلغ میان مستاجرها تقسیم می‌شود.) است و قبض تلفن همراه ماهانه ۱۰۰ یوان (۱۱ دلار) است.

هزینۀ استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی از جمله تاکسی زیاد است. هر بار استفاده از مترو به‌تنهایی ۳.۳۲ یوان (۰.۳۸ دلار)، اتوبوس شهری ۱.۹۹ یوان (۰.۲۳ دلار) هزینه دارد. این درحالی است که هزینۀ کامل حمل‌ونقل دانشجویی ماهانه ۹۹ یوان (۱۱دلار) است. اگر حدود ۲۰ دقیقه با تاکسی در اطراف شهر بچرخید، باید مبلغ ۲۶ یوان (۳ دلار) پرداخت کنید. هزینۀ یک لیتر بنزین در چین ۶.۱۵ یوان (۰.۷۱ دلار) است.

دانشجویان دانشگاه پکینگ در اولین سال تحصیلی خود حدود ۳۸.۲۳۳ یوان (۴.۳۹۵ دلار) هزینه می‌کنند که شامل هزینۀ پذیرش، هزینۀ ویزا، شهریه و مصارف زندگی می‌شود. در نتیجه هنگامی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، مبلغی حدود ۱۵۲.۹۳۲ یوان (۱۷.۴۰۰ دلار) هزینه کرده‌اند.

نمایید.

لطفا قبل تماس وب سایت را کامل مطالعه و سوالات خود را از طریق  تلگرام و یا واتس اپ ارسال نمایید

تماس تلگرام، واتس آپ  :

دکتر سهیل ذبیحی

00905346190157

00905338382750

ایمیل ارسال مدارک : info@neufree.com

آدرس کانال تلگرام: @emufree1

ثبت نام آنلاین کلیک کنید