لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی 2024-2023

لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی 2024-2023

1401/12/13
نوشته شده توسط : مدیر

هرساله در ماه‌های بهمن و اسفند؛ لیست جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در خارج از کشور اعلام می‌شود. این لیست برای دانشجویانی که قصد دارند پس از فارغ‌التحصیلی به ایران بازگشته و مشغول به کار یا ادامه تحصیل شوند، اهمیت زیادی دارد. علاوه‌بر این؛ اگر مشمول خدمت سربازی هستید و قصد دارید از معافیت برای تحصیل در خارج از کشور بهره‌مند شوید، باید از دانشگاه‌های موردتایید وزارت علوم ایران یا وزارت بهداشت ایران پذیرش بگیرید. طبق اعلام مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، لیست دانشگاه‌های موردتایید این وزارتخانه برای دو سال معتبر خواهد بود. به این معنی که دانشگاه‌های تایید شده در سال 2023-2024 برای سال بعد نیز مورد تاییدند. لیست جدید اعلام شده در آذر ماه 1402، شامل 936 دانشگاه از ۶7 کشور مختلف است که نسبت به سال گذشته، 29 دانشگاه بیشتر شده است.  شما همچنین می‌توانید برای ارزیابی رایگان شرایط خود جهت اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران همین حالا با متخصصان موسسه ما تماس بگیرید.

دانشگاههای دولتی مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه:

1- دانشگاه استانبول (Istanbul University)

2- دانشگاه آنکارا ( Ankara University)

3- دانشگاه اگه ازمیر (Ege university)

4- دانشگاه حاجت تپه ( Hacettepe university)

5- دوکوز ایلول (Dokuz Eylül University)

6- دانشگاه کاتب چلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University )

7- دانشگاه قاضی ( Gazi University )

8- دانشگاه مارمارا (Marmara University)

9- دانشگاه آتاترک ارزروم ( Ataturk university)

10- دانشگاه 19 مایس(Ondokuz Mayis University)

دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران (2024-2023)

1-  دانشگاه  کوچ ( Koc University)

2- دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir University)

3- دانشگاه خصوصی باشکنت (Başkent University)

4- دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University)

5- دانشگاه آجه بادام (Acıbadem University)

6- دانشگاه آیدین استانبول

7- دانشگاه مدیپول استانبول  

 

دانشگاههای مورد تایید قبرس شمالی؛ سال تحصیلی 2023-2024

دانشگاه نیریست مورد تایید وزارت علوم می باشد.

دانشگاه مدیترانه شرقی مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، چه تفاوتی با دانشگاه‌های غیر تایید دارند؟


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران سالیانه لیستی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشورهای خارجی را ارائه می‌دهد، که با توجه به آن دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی می‌توانند دانشگاهی برای تحصیل خود انتخاب کنند. در صورتی که فرد در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کند، پس از اتمام تحصیل و بازگشت به کشور می‌تواند با ارائه مدارک تحصیلی خود به وزارت بهداشت ، ضمن ارزشیابی و معادل سازی آن، برای شروع کار و یا ادامه تحصیل خود در ایران اقدام کند.

ملاک تأیید مدارک و معادل سازی آن، تطبیق زمان شروع تحصیل در دوره اصلی با لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در همان زمان است. منظور از شروع تحصیل، تاریخ صدور ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و تاریخ حضور و شرکت در کلاس های دوره اصلی، باتوجه به برنامه سال تحصیلی دانشگاه مقصد است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت چگونه انتخاب می‌شود؟


وزارت بهداشت ایران بر اساس سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی «کیواس (QS)»، «تایمز (Times)» و «شانگهای (Shanghai)» اقدام به انتخاب و انتشار لیست دانشگاه های مورد تأیید می‌کند. کارشناسان وزارت بهداشت ایران بر اساس رتبه بندی های فوق، تعدادی از دانشگاه‌های هر کشور را که دارای شرایط مناسب بوده و رتبه بین‌المللی بالایی دارند، انتخاب می‌کنند. همچنین وزارت بهداشت تأکید می‌کند کالج های وابسته به دانشگاه اصلی معرفی شده در لیست و شعب آن در بقیه کشور ها مورد تأیید نمی‌باشد و هرگونه مدرک از این مراکز (بجز دانشگاه اصلی معرفی شده در لیست) قابل ارزشیابی نخواهد بود.